Koronavirus

Kako ukrepati pri okužbi s koronavirusom pri otroku

V primeru suma na obolenje zaradi Covid-19 pri otroku se posvetujte z otrokovim pediatrom. Če vi ali vaš otrok zboli z znaki viroze, ne hodite nenapovedano v zdravstveno ustanovo, ampak najprej po telefonu pokličite izbranega ali dežurnega zdravnika. Za testiranje na koronavirus se odloči zdravnik, ki vas tudi napoti na kraj, kjer to izvajajo.

V primeru potrditve okužbe  z korona virusom pri otroku javite datum okužbe (pojav znakov okužbe) vzgojitelju otroka.

Visoko rizični stik otroka v vrtcu/ doma

Otroci, ki so bolni ali okuženi, ostanejo doma. Vsi ostali otroci, ki so bili z njimi v vrtcu v tesnem stiku, lahko še naprej obiskujejo vrtec. Za visoko rizične stike je priporočljivo, da oseba 7 dni po visoko rizičnem stiku spremlja zdravstveno stanje ter samotestiranje na domu.

Če se v tem času pojavijo simptomi ali znaki bolezni covid-19 (slabo počutje,
prehladni znaki, kašelj, vročina, težko dihanje, glavobol, bolečine v mišicah, izguba vonja ali okusa, bolečine v žrelu …), ostanite doma in pokličite izbranega osebnega ali dežurnega zdravnika, kjer boste prejeli nadaljnja navodila. Izbrani osebni zdravnik bo ocenil, ali je potrebna napotitev na vstopno točko zdravstvenega
doma za odvzem brisa.

V zvezi s tem vas prosimo, da nam (vzgojitelju oddelka) SPOROČATE VZROK ODSOTNOSTI VAŠEGA OTROKA.

Ukrepi za preprečevanje koronavirusa

Za preprečevanje koronavirusa v vrtcu upoštevamo preventivne higienske ukrepe, kot so umivanje in po potrebi razkuževanje rok, čiščenje in po potrebi razkuževanje površin, upoštevanje medsebojne razdalje in pogostejše zračenje prostorov.

Na spodnjih straneh si lahko preberete ukrepe za preprečevanje koronavirusa v Vrtcu Bled in v domačem okolju:

Protokol Vrtca Bled za začetek leta 2021/2022 je dosegljiv TUKAJ.

Otroci ogrožajo druge!

Otroci so kljub temu, da sami ne razvijejo hujših simptomov, lahko prenašalci virusa.

Posebno pozornost moramo posvečati stikom:

• s starejšimi osebami,
  • z bolniki s kroničnimi boleznimi,
  • z otroki, ki so bolni,
  • z otroki s kroničnimi boleznimi
  • in ostalimi ogroženimi skupinami ljudi.

V času povišane ne varnosti za okužbo se izogibamo zaprtim prostorom z večjim številom ljudi in nenujnim obiskom.

Kdaj k pediatru?

Če je bil otrok v stiku z okuženim in je razvil simptome: kašelj, glavobol, bruhanje, driska, vročina, smrkav nos… pokličite svojega pediatra, ki vam bo svetoval in vam podal navodila, kako ukrepati.

V primeru simptomov ne zapuščajte doma in ne hodite nikamor na lastno pest.

Kako otroke zaščititi (ob tej in drugih boleznih)

Tako kot pri ostalih boleznih, je zelo pomembna preventiva. Letos je v Sloveniji veliko otrok zbolelo za gripo, ki se prav tako lahko razvije v pljučnico, ki je za otroke zelo nevarna.

Krepite otrokov imunski sistem

Zdrava prehrana z veliko vitamini, veliko gibanja na prostem in varno okolje igrajo ključno vlogo pri zbolevanju in prebolevanju bolezni.